LajmeShendetsi

Njihuni me produktni që të jep energji në mëngjes më shumë se sa kafja

Kafeina që gjendet tek kafeja ofron një alternativë më të mirë zgjimi se fruktoza që gjendet tek molla. Megjithatë, ekspertët thonë se secila prej këtyre alternativave ofron përfitime disi të komplikuara. Për shembull, nëse ju kryeni aktivitet fizik që në mëngjes, molla do të ishte alterantiva e duhur sepse i jep organizmit energjinë e nevojshme.

Nëse hani mollë çdo ditë, ekspertët thonë se frymëmarrja juaj do të përmirësohet. Nga ana tjetër, pirja e kafesë përpara aktivitetit fizik do të nxisë djegien e yndyrnave.

Kafeina
Kur trupi është në gjumë, temperatura e tij bie bashkë me tensionin e gjakut dhe kjo është arsyeja përse njeriu është i plogësht kur zgjohet. Kafeina ndihmon në eliminimin e plogështisë së mëngjesit, rrit rrahjet e zemrës, tensionin e gjakut dhe përshpejton frymëmarrjen. Ajo të bën më të vëmendshëm dhe zmadhon ndjesinë e mirëqenies.

Karbohidratet
Molla nga ana tjetër nuk përmban kafeinë por është e pasur me karbohidrate, të cilat japin energji për një zgjim dhe gjallërim të nevojshëm. Një mollë ofron 116 kalori dhe gjysma e 10 gramëve sheqerna përbëhet nga glukoza dhe sukroza. Fruktoza nga ana tjetër kërkon më shumë kohë për tu tretur dhe ky aspekt e bën mollën një burim energjie për një periudhë më të gjatë se kafeinaa. Fibra e tretshme te molla ju mban të ngopur për më gjatë.

Ndikimet Afatgjatë
Si kafeja ashtu edhe molla përmbajnë antioksidantë të cilët kur konsumohen në mënyrë afatgjatë ofrojnë shumë përfitime. Nëse pini deri në 6 filxhanë kafe në ditë, rreziku i diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare ulet ndërsa ai i kancerit të mëlçisë përgjysmohet. Molla përmban gjithashtu shumë antioksidantë. Nëse hani më shumë se dy mollë në javë, rreziku i azmës do të ulet. Konsumi i mollës përmirëson funksionin e mushkërive duke ju mbrojtur nga kanceri dhe sëmundje të tjera. Nëse hani pesë ose më shumë mollë çdo javë, kapaciteti i mbajtjes së ajrit të mushkërive do të rritet ndjeshëm.

Sponzorizuar

199 Kommentet

 1. Pingback: cialis samples
 2. Pingback: stromectol 3mg
 3. Pingback: ivermectin oral
 4. Pingback: ed vacuum pumps
 5. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 6. Pingback: sildenafil 60mg
 7. Pingback: plaquenil canada
 8. БОЙ! Александр Усик vs. Энтони Джошуа Усик Джошуа смотреть онлайн Sky Sports Джошуа тактично грамотно готується до бою з українцем. “Можна або бути агресивним в рингу, загнати Усика в кут, кинувши на це всі зусилля, або не поспішати, розкинути мізками, а потім

 9. Усик Джошуа: британець назвав найбільшу загрозу від AnthonyJoshua Бій Усик – Джошуа: промоутер назвав переваги Усика перед

 10. Pingback: ivermectin cream
 11. Pingback: order doxycycline
 12. Pingback: ed drug comparison
 13. Pingback: how to treat ed

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button